CHCEME SLOVENSKO BEZPEČNÉ, SPRAVODLIVÉ A VYSPELÉ

Autor: Ján Figeľ | 5.1.2016 o 10:20 | (upravené 5.1.2016 o 10:41) Karma článku: 5,59 | Prečítané:  682x

Zaujalo ma hodnotenie témy bezpečnosti z pohľadu volebnej kampane v denníku SME dňa 4. januára (tu). Pre kresťanských demokratov patrí téma bezpečnosti a obrany k trvalým a kľúčovým programovým prioritám.

Tak tomu bolo aj v minulosti - pri integrácii do euroatlantických štruktúr, pri formovaní a modernizácii našich Ozbrojených síl a bezpečnostných zložiek. A tak je tomu aj dnes, keď sa menia vnútorné a vonkajšie ohrozenia obyvateľov a štátu.

17. november, ktorý je pre nás nielen dňom voľna, ale hlavne sviatkom - Dňom zápasu o slobodu a demokraciu, som v historickej budove SNR predniesol príhovor o tom AKÉ BUDE SLOVENSKO po voľbách. Našu víziu a presvedčenie som zhrnul nasledovne:

"Pomôžeme Slovensku, aby bolo bezpečné, spravodlivé a vyspelé.

Štát si dôsledne a zodpovedne musí plniť svoje úlohy voči občanom. A bezpečnosť všetkých, nielen niektorých, je prvou z nich. Polícia nesmie vyšetrovať a prokuratúra konať podľa politického zadania a mocenských vzťahov, ale na báze rovnosti pred zákonom. Pomáhať a chrániť slušných a siahať na kriminálnikov. Slovensko má byť spoľahlivým a zodpovedným partnerom, priateľom a spojencom slušných doma aj v zahraničí. Posilníme bezpečnosť kvôli ochrane slobody a demokracie, nie na ich úkor.

Chceme Slovensko spravodlivé, s efektívnou vymožiteľnosťou práva. Súdnictvo nemôže byť nadávka a čierna schránka. Preto deharabinizácia justície je nevyhnutná. Je tiež nefér, keď na ochranu záujmov spriatelenej firmy vláda mení reštrukturalizačnú legislatívu a dlhy privátne zaplatia občania. Slovensko patrí k najhorším štátom EÚ z hľadiska platobnej disciplíny a vymožiteľnosti práva. A najhorším neplatičom je štát - štátne inštitúcie. Spravodlivosť je potrebná aj v sociálnej a hospodárskej politike. Je nefér, keď dopravu zadarmo nemajú deti cestujúce autobusom, akoby boli od macochy.

Chceme Slovensko vyspelé – kultúrne, ekonomicky, sociálne a environmentálne.

Slovensko, ktoré demograficky nevymiera, kde mladé rodiny majú dostatok nájomných bytov a neboja sa mať viac detí. Najlepšia a najúčinnejšia sociálna politika podporuje rodiny a zamestnanosť. Sociálne služby pre rodiny s deťmi a pre seniorov sú súčasťou verejného záujmu a sociálnej infraštruktúry. Kvalitné a dostupné školstvo a zdravotníctvo musí byť prioritou verejnej správy na všetkých úrovniach. Lebo vzdelaná, tvorivá a zdravá populácia je najlepším a rozhodujúcim potenciálom pre budúcnosť Slovenska. Je naozaj čas VIACEJ TVORIŤ A MENEJ TROVIŤ – naplníme tak nielen dávnu výzvu  Ľudovíta Štúra, ale tiež prestaneme zadlžovať naše deti. To je úloha nielen finančného, ale hlavne morálneho charakteru.

17. november je pozvaním, záväzkom a inšpiráciou k tomu, aby sme zostali verní osvedčeným hodnotám, pravde a spravodlivosti, lebo ich ovocím je lepší, ľudskejší svet. Za seba a za KDH ako hnutie Novembra '89 chcem všetkých ubezpečiť, že v otvorenosti pre konštruktívnu hodnotovú a programovú spoluprácu s občanmi, odborníkmi a politickými partnermi urobíme všetko, čo je v našich silách, aby u nás vo voľbách vznikla skutočná alternatíva voči populizmu, korupcii a nezodpovednosti. Aby Slovensko bolo domovinou bezpečnou, spravodlivou a vyspelou."

5. január 2016

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kňažko: Politika v ankete OTO môže byť, vláda sa správa arogantne

S tvrdením Adely Vinczeovej sa podľa Milana Kňažka dá súhlasiť, ale len sčasti.

KOMENTÁRE

Nie na východe, ale v Smere nič nie je

Prezident občas musí prijímať aj nepríjemné rozhodnutia.


Už ste čítali?