Ministerstvo zrušili, ale kšeft nie!

Autor: Ján Figeľ | 20.2.2014 o 15:13 | (upravené 20.2.2014 o 16:31) Karma článku: 8,51 | Prečítané:  595x

Pred rokom, vo februári, som poslaneckým kolegom  zo SMER-u, pri opustení rokovania parlamentu hovoril, že pred pravdou neujdú. Odchádzali a nechávali menšinu rokovať ďalej o situácii, keď Ivan Gašparovič už tretíkrát odobral či neudelil mandát platne zvolenému ústavnému činiteľovi. Bol to poslanec František Gaulieder, po prvýkrát. Po druhýkrát, platne zvolený poslanec - náhradník Emil Spišák. A po tretíkrát, JUDr. Jozef Čentéš, platne zvolený kandidát na generálneho prokurátora. Predstavitelia SMERu boli vopred rozhodnutí vo svojich politických postojoch.

Ale pred pravdou neujde nikto, nikto z nás, ani predseda vlády. Platí to aj pri emisnej kauze - krádeži. Robert Fico sa kontinuálne a aktívne v uvedenej záležitosti choval tak, aby sa skupina ľudí obohatila cez predaj štátnych aktív o najmenej 47 mil. €. To boli štátne aktíva, to nie že "sme dostali peniaze za nič". Dostali sme možnosť využiť obchodnú schému EÚ a medzinárodného spoločenstva, v rámci čoho štát vlastnil aktíva. Premiér o všetkom vedel a so všetkým nahlas alebo potichu súhlasil. Nikdy nemal záujem tento kšeft zastaviť a logicky a logicky teda ani vyšetriť. Realizoval iba také rozhodnutia, ktoré tento kšeft na úkor občanov kompletizovali alebo následne zakrývali.

Na ministerstve životného prostredia niesli politickú zodpovednosť za prípravu a realizáciu rozhodnutí, a v tom zmysle aj predaja emisií, počas celého obdobia nielen ministri za SNS, ale aj štátny tajomník za SMER. Veď taká bola dohoda - forma koaličnej spolupráce a krížovej kontroly. Ten pán je v parlamente, je to Dušan Muňko. Predpokladám, že vystúpi a povie, ako to fungovalo. So súhlasom a podporou predsedu vlády Roberta Fica bol zmenený zákon o emisiách, do ktorého sa dostal sprostredkovateľ, díler - moderný pojem aj v politike. A kto bol díler? Garážová firma, trochu viac ako P.O. Box, väčší objem - garáž v Spojených štátoch. O nevýhodnosti obchodu bol Robert Fico vopred informovaný Slovenskou informačnou službou. Ak to tak nie je, nech to povie. Ale Fico sa tu správa úplne rovnako ako pri Gorile. Nepovie, že bol v inkriminovanom byte a popíjal tam kolu. V júli 2008 bol Robert Fico vopred informovaný, že ide o nebezpečný a nevýhodný obchod. Celý rok 2009 manipuláciou a klamstvami spolu s predstaviteľmi SNS veľmi účinne obhajoval tento predaj. A namiesto zrušenia zmluvy, čo navrhol vláde minister Chrbet, zrušil Chrbeta i jeho nástupcu Turského ako ministrov.

A dokonca nakoniec, v r. 2010 zrušil aj celé ministerstvo. To ide proti základným politickým pravidlám, pretože udržateľnosť rozvoja z pohľadu environmentálneho sa stáva kritériom pre politiky 21. storočia. Nebolo to náhodou o tom, že sa lepšie zakryjú stopy, keď sa zruší celá inštitúcia? Máme veľa dôvodov tvrdiť, že to bolo o zakrývaní stôp. Najprv obsadiť ministerstvo životného prostredia, využiť ho a zneužiť a potom ho zrušiť ako inštitúciu...

My sme do vyšetrovania nezasahovali, ale vyšetrovanie nemôže byť potemkinovská dedina alebo čierna schránka. Od roku 2010 až do jesene 2013 prebiehalo vyšetrovanie, ktoré skôr kladie otáznik, aké je tu riadenie, alebo čo je to za vyšetrovanie. Či nie je líniové, prípadové: sú témy a sú veci, kde je treba svetlo, a sú veci a témy, kde radšej svetlo vyšetrovatelia nezačnú. Uvidíme, pretože prípad si vyžiadal generálny prokurátor. A ja dúfam, že jeho rozhodnutia nebudú ovplyvňované politickým vývojom, či blízkym alebo budúcim, že to bude nezávislé, kompetentné a účinné obhajovanie zákonnosti.

Dámy a páni, ľudia si zaslúžia pravdu. Zaslúžia si spravodlivosť, a preto si zaslúžia moc, ktorá hľadá pravdu, rešpektuje ju a koná podľa pravdy. Aj na Generálnej prokuratúre, aj v Policajnom zbore Slovenskej republiky, samozrejme, na ministerstvách, na Úrade vlády, ale aj v prezidentskom úrade nášho štátu, lebo pravda je základom pre spravodlivosť. Garantovať bezpečnosť a spravodlivosť - to je prvá úloha každej štátnej moci.

Vaše slová a skutky, pán premiér a kolegovia zo SMERu, vás dobiehajú a usvedčujú. A preto poslanecký klub KDH podporí vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Robertovi Ficovi.

(Celé vystúpenie pripájam vo videozázname)

 

Ján Figeľ

ak chcete šíriť tento blog, podporte ho na vybrali.sme.sk

môj web

môj FB profil

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA BORISA VANYU

Prečo sa na malom ostrove strieľalo aj po nemeckej kapitulácii

Udalosti, ktoré sa odohrali pred 73 rokmi, symbolizujú absurdnosť vojny.

SPIŠ KORZÁR

Po prietrži mračien ostali popradské ulice pod vodou

Počasie dalo v sobotu Tatrancom opäť zabrať.


Už ste čítali?