Kauzu SPP už rieši polícia

Autor: Ján Figeľ | 16.12.2013 o 7:28 | (upravené 16.12.2013 o 13:24) Karma článku: 14,30 | Prečítané:  2785x

Ako občan a ústavný činiteľ som požiadal prokuratúru o posúdenie trestnoprávnych súvislostí prípadu známeho aj ako "slovenský plynárenský podvod", ale tiež o prijatie takých účinných opatrení, ktoré by zabránili vzniku škody Slovenskej republike v odhadovanej výške zhruba 40 miliónov EUR ročne.

Podnet na trestnoprávne preskúmanie rozhodnutí štátnych orgánov týkajúcich sa Slovenského plynárenského podniku, a.s., ktorý som 5. novembra odovzdal na Generálnej prokuratúre SR priamo jej šéfovi Jaromírovi Čižnárovi, bol na základe jeho obsahu klasifikovaný ako trestné oznámenie a na základe vecnej príslušnosti následne odstúpené Úradu špeciálnej prokuratúry. Ako ma informoval prokurátor JUDr. Michal Horváth, toto podanie bolo postúpené koncom novembra na ďalšie konanie Prezídiu Policajného zboru SR.

Podnet sa týka

  • pripravovaného a pre štát zjavne nevýhodného odkúpenia podielu v stratovej matke SPP od privátneho holdingu EPH,
  • prevodu tranzitnej infraštruktúry z SPP do spoločnosti Eustream bez adekvátneho posilnenia postavenia štátu,
  • a pochybného ručenia Eustreamu-u, ktorej väčšinovým akcionárom je štát, za bonitu zabezpečených dlhopisov v objeme 500 miliónov EUR novej spoločnosti SPP Infrastructure Financing B.V., ktorá bola založená v Holandsku.

 

Existuje dostatok faktov, informácií a dôvodov, ktoré oprávňujú k trestnoprávnemu podaniu. Politickú zodpovednosť sme pomenovali a požadovali na pôde parlamentu. Premiér Fico spolu s poslancami SMERu rokovanie o vyslovení nedôvery odmietol a opustil. Bolo by nezodpovedné v tak vážnych súvislostiach zostať len v rovine rozpravy, kritiky a otázok. Považoval som za vec občianskej a politickej zodpovednosti dať podnet kompetentným orgánom posúdiť, či pri otáznych ba pochybných obchodných transakciách týkajúcich sa SPP nedošlo ku konaniu, ktoré spĺňa skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v osobitnej časti Trestného zákona. A to bez ohľadu na štádium trestného činu, teda či je skutok v prípravnej alebo realizačnej fáze alebo bol dokonaný. sa V tomto prípade sa môže jednať o obzvlášť závažné zločiny porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Nízke ceny plynu vďaka nezodpovednej vládnej politike budú nakoniec pre občanov drahou demagógiou. Nízke ceny pre ľudí môže účinnejšie, spravodlivejšie a systémovo garantovať tzv. sociálna odberateľská tarifa, ktorej vytvorenie pre príjmovo najslabšie domácnosti podporujeme nielen my ako parlamentná strana, ale aj viacerí distribútori plynu na Slovensku. Tlmeniu cenového rastu a primeranosti cien plynu pre domácnosti pomôže seriózna regulácia zo strany ÚRSO a vytváranie konkurenčného dodávateľského prostredia. A tiež pre Slovensko výhodnejšie dlhoročné kontrakty s ruským dodávateľom zemného plynu, než ten, ktorý na 20 rokov podpísala vláda R. Fica v r. 2008.

Keďže ide o verejný záujem, budem o konaní orgánov ochrany zákonnosti priebežne informovať aj občanov. Zvlášť aj kvôli pohybu, ktorý okolo SPP nastáva znovu, keď Petr Kellner, jeden z kľúčových investorov, krátko po rozhodnutí Ficovej vlády o celej transakcii, odchádza z holdingu EPH. Potvrdzuje to oprávnenosť našej kritiky o špekulatívnosti transakcie z hľadiska záujmov občanov ako odberateľov a ako daňových poplatníkov. Zvyšuje to však aj vážnosť pochybností o bezpečnostných rizikách z pohľadu štátnych záujmov.

 

Ak sa vám tento článok páčil a chcete ho šíriť a podporiť zvýšenou čitanosťou, kliknite na vybrali.sme.sk.

môj web

môj fb profil

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA BORISA VANYU

Prečo sa na malom ostrove strieľalo aj po nemeckej kapitulácii

Udalosti, ktoré sa odohrali pred 73 rokmi, symbolizujú absurdnosť vojny.

SPIŠ KORZÁR

Po prietrži mračien ostali popradské ulice pod vodou

Počasie dalo v sobotu Tatrancom opäť zabrať.


Už ste čítali?