Gašparovič brzdí Ústavný súd, ten to akceptuje?

Autor: Ján Figeľ | 23.10.2013 o 8:02 | (upravené 23.10.2013 o 14:14) Karma článku: 19,06 | Prečítané:  2593x

Už sa zdalo, že sa v októbri konečne dozvieme prvý z verdiktov Ústavného súdu v prípade Čentéš. Pripomínam, že ide o ústavne a zákonne zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora, ktorý spolu s občanmi Slovenska dodnes nevie, či mal alebo nemal byť prezidentom republiky vymenovaný, ako aj to,  či prezident postupoval bez prieťahov.

10. októbra 2013 sa malo konať pojednávanie. Zdalo sa, že súd v Košiciach rozhodne. Hlava štátu si však rozhodovanie a rozhodnutie neželala. A tak sa I. Gašparovič uchýlil k metóde typickej pre pokútnych advokátov, ktorí v snahe zmariť konanie súdov sa neštítia ani postupov príkro odporujúcich  sľubu vykonanému pri ustanovení do funkcie: dodržiavať ústavu a zákony.

Prezident republiky podal ĎALŠIU námietku zaujatosti voči sudcom, ktorí už - podľa všetkého - boli pripravení rozhodnúť. Podal ju napriek tomu, že jej obsah nemohol byť právne významný. Poslal ju tesne pred pojednávaním, aby sa už nedalo nič iné urobiť. A utajil jej dôvody. Vzniesol pochybnosti, hoci už predtým povedal, že sa ich zdrží. A to s cieľom umelo oddialiť verdikt a tým mariť ochranu práv občana. Je to postup nehodný najvyššieho ústavného činiteľa a súčasne docenta práva.

Formálne azda I. Gašparovič mohol mať na také podanie právo. Materiálne sa dá o tom dôvodne pochybovať. Prečo? Lebo  prezident napadol sudcov, ktorých sám vybral a vymenoval. Tak čo im tentoraz vyčíta?

Senát pojednávanie odročil a čaká na rozhodnutie o námietkach. A tak to je aj v kauze druhej ústavnej sťažnosti J. Čentéša. I v tomto prípade sa  zjavne čaká na koniec pobytu súčasného prezidenta v Grassalkovičovom paláci. Pripomínam však, že výmenou osôb v prezidentskom úrade sa tento spor automaticky neskončí. Ak ústavný súd rozhodne v prospech sťažovateľa Čentéša, toto rozhodnutie „dobehne“ aj novú hlavu štátu a postaví ju pred problém takmer neriešiteľnej situácie.

Z postupu Ústavného súdu o ústavných sťažnostiach Jozefa Čentéša, podstatne podmieneného zneužívaním oprávnení zo strany prezidenta republiky, podčiarknutého celkom zjavne účelovými postupmi predsedníčky ústavného súdu, vznikajú silné a logické pochybnosti o reálnej schopnosti najvyššieho orgánu súdnej ochrany ústavnosti v Slovenskej republike účinne chrániť základné práva a ľudské slobody. A ak hovorím účinne, myslím tým aj konanie a rozhodnutie v primeranom čase. Zdôrazňujem: konanie a rozhodnutie! Nie v prospech alebo v neprospech J. Čentéša, ale výlučne v záujme právneho štátu, v záujme Slovenskej republiky.

Ak sa Vám tento článok páčil a chcete ho podporiť zvýšenou čítanosťou, kliknite na vybrali.sme.sk.

Môj FB profil

 

 

Môj web

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA BORISA VANYU

Prečo sa na malom ostrove strieľalo aj po nemeckej kapitulácii

Udalosti, ktoré sa odohrali pred 73 rokmi, symbolizujú absurdnosť vojny.

SPIŠ KORZÁR

Po prietrži mračien ostali popradské ulice pod vodou

Počasie dalo v sobotu Tatrancom opäť zabrať.


Už ste čítali?