reklama

Gašparovič brzdí Ústavný súd, ten to akceptuje?

Už sa zdalo, že sa v októbri konečne dozvieme prvý z verdiktov Ústavného súdu v prípade Čentéš. Pripomínam, že ide o ústavne a zákonne zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora, ktorý spolu s občanmi Slovenska dodnes nevie, či mal alebo nemal byť prezidentom republiky vymenovaný, ako aj to, či prezident postupoval bez prieťahov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

10. októbra 2013 sa malo konať pojednávanie. Zdalo sa, že súd v Košiciach rozhodne. Hlava štátu si však rozhodovanie a rozhodnutie neželala. A tak sa I. Gašparovič uchýlil k metóde typickej pre pokútnych advokátov, ktorí v snahe zmariť konanie súdov sa neštítia ani postupov príkro odporujúcich sľubu vykonanému pri ustanovení do funkcie: dodržiavať ústavu a zákony.

Prezident republiky podal ĎALŠIU námietku zaujatosti voči sudcom, ktorí už - podľa všetkého - boli pripravení rozhodnúť. Podal ju napriek tomu, že jej obsah nemohol byť právne významný. Poslal ju tesne pred pojednávaním, aby sa už nedalo nič iné urobiť. A utajil jej dôvody. Vzniesol pochybnosti, hoci už predtým povedal, že sa ich zdrží. A to s cieľom umelo oddialiť verdikt a tým mariť ochranu práv občana. Je to postup nehodný najvyššieho ústavného činiteľa a súčasne docenta práva.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Formálne azda I. Gašparovič mohol mať na také podanie právo. Materiálne sa dá o tom dôvodne pochybovať. Prečo? Lebo prezident napadol sudcov, ktorých sám vybral a vymenoval. Tak čo im tentoraz vyčíta?

Senát pojednávanie odročil a čaká na rozhodnutie o námietkach. A tak to je aj v kauze druhej ústavnej sťažnosti J. Čentéša. I v tomto prípade sa zjavne čaká na koniec pobytu súčasného prezidenta v Grassalkovičovom paláci. Pripomínam však, že výmenou osôb v prezidentskom úrade sa tento spor automaticky neskončí. Ak ústavný súd rozhodne v prospech sťažovateľa Čentéša, toto rozhodnutie „dobehne“ aj novú hlavu štátu a postaví ju pred problém takmer neriešiteľnej situácie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z postupu Ústavného súdu o ústavných sťažnostiach Jozefa Čentéša, podstatne podmieneného zneužívaním oprávnení zo strany prezidenta republiky, podčiarknutého celkom zjavne účelovými postupmi predsedníčky ústavného súdu, vznikajú silné a logické pochybnosti o reálnej schopnosti najvyššieho orgánu súdnej ochrany ústavnosti v Slovenskej republike účinne chrániť základné práva a ľudské slobody. A ak hovorím účinne, myslím tým aj konanie a rozhodnutie v primeranom čase. Zdôrazňujem: konanie a rozhodnutie! Nie v prospech alebo v neprospech J. Čentéša, ale výlučne v záujme právneho štátu, v záujme Slovenskej republiky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak sa Vám tento článok páčil a chcete ho podporiť zvýšenou čítanosťou, kliknite na vybrali.sme.sk.

Môj FB profil

Môj web

Ján Figeľ

Ján Figeľ

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Predseda Kresťanskodemokratického hnutia. Hľadajúci PRAVDU, DOBRO A KRÁSU Môj web Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu