Nezasahujte do konania ústavného súdu

Autor: Ján Figeľ | 29.4.2013 o 10:06 | (upravené 29.4.2013 o 12:39) Karma článku: 15,40 | Prečítané:  1287x

Premiér Fico navrhuje prijať zákon, ktorý umožní Ústavnému súdu konať a rozhodnúť vo veci kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša. Táto ústretovosť vlády by mohla byť vítaná. Ale len do chvíle, keď si uvedomíme dôsledky takého politického rozhodnutia.

Prijatím takého zákona by už padli aj tie chatrné základy, na ktorých zatiaľ ako-tak stojí Slovenská republika ako právny štát, teda právny štát aspoň podľa Ústavy. Treba konštatovať, že taká politická intervencia vlády do neskončeného konania pred Ústavným súdom sa nevyskytla v žiadnej krajine civilizovanej Európy. Zdôrazňujem, do neskončeného, prebiehajúceho konania. Čo iné je prijatie zákona v parlamente, mimochodom hlasmi poslancov jednej, vládnej strany ako politický zásah do činnosti Ústavného súdu?

Ešte horšie je, že schválením takého zákona by sa zruinovali aj tie zvyšky rešpektu, ktorý dnes požíva súčasný Ústavný súd; taký zákon by nepriamo povedal, že súdna moc Ústavného súdu je, bez pomoci vlády, ilúziou.

A napokon to najvážnejšie: Navrhovaný zákon vytvorí politický precedens. Ak si Ústavný súd, Najvyšší súd či nejaký súd nebudú vedieť rady, nuž čo? Vláda navrhne a Národná rada prijme zákon! To už nepotrebuje ani komentár...

Vráťme sa, pán premiér, zo slepej uličky zneužívania moci k základným štandardom právneho štátu. Najskôr dajme šancu Ústavnému súdu, ktorého predstavitelia vyhlásili, že poznajú riešenie spletitej situácie. Tak nech konajú a rozhodujú a nech rozhodnú. Iste, treba k tomu občiansku a sudcovskú statočnosť. Ale na to sú tam 13 sudcovia volení a menovaní. Bez statočnosti nebude ani spravodlivosti, ani demokracie.

A ak veľmi chceme v parlamente niečo prijať, tak nech je to uznesenie Národnej rady, ktorým vyzveme prezidenta republiky, aby - uvedomujúc si, že kandidát na generálneho prokurátora bol platne zvolený jediným zákonodarným a ústavodarným orgánom štátu - prehodnotil svoj postoj a J. Čentéša vymenoval. To je jediný politický počin Národnej rady, ktorý by mal aký-taký zmysel a legitimitu. Pre právny štát, pre prezidenta republiky, pre Ústavný súd, pre generálnu prokuratúru a aj pre celú spoločnosť.

Môj FB profil

Môj web

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA BORISA VANYU

Prečo sa na malom ostrove strieľalo aj po nemeckej kapitulácii

Udalosti, ktoré sa odohrali pred 73 rokmi, symbolizujú absurdnosť vojny.

SPIŠ KORZÁR

Po prietrži mračien ostali popradské ulice pod vodou

Počasie dalo v sobotu Tatrancom opäť zabrať.


Už ste čítali?