Česi odpisujú od Slovákov

Autor: Ján Figeľ | 12.1.2013 o 12:06 | (upravené 12.1.2013 o 13:38) Karma článku: 6,76 | Prečítané:  1224x

Tak aj naši bratia a západní susedia sa napriek silnej československej tradícii rozhodli pre priamu voľbu prezidenta republiky. V roku 1996 tri strany tzv. Modrej koalície (KDH, DÚ a DS),  vidiac snahy o koncentráciu moci a jej zneužívanie zo strany premiéra V. Mečiara a HZDS, začali rozvíjať myšlienku a následne petíciu za priamu voľbu prezidenta SR. Referendum o tom v roku 1997 bolo vládou zmarené; ale demokracia nie. A zmena systému voľby, ktorú sme sľúbili a ktorú realizujeme od r. 1999, bola nielen víťazstvom, ale aj posilou pre ďalšie napredovanie Slovenska. Demokracia rastie vďaka zrelosti, skúsenosti a odhodlaniu občanov a politikov.

Slovenská štátnosť nekolabuje, má demokratické základy a inštitúcie. S občanmi sme ju ubránili pred hrozbami autokracie a medzinárodnej izolácie. Žiaľ, a nielen podľa mňa, náš slovenský dom nemá statočného domovníka, nemá zodpovednú hlavu. Ivan Gašparovič bol spolutvorcom vulgárnej a arogantnej politiky a protiústavného konania v rokoch 1994 - 1998. Až keď ho odvrhol jeho šéf, založil vlastnú, účelovú, jednorazovú stranu, akých Slovensko už pozná veľa. Tisíce ľudí ho za prezidenta v roku 2004 volili preto, aby sa ním nestal druhý finalista - V. Mečiar. Druhýkrát sa ním stal o päť rokov už "akoby člen SMERu" - strany, ktorá bola na vzostupe, úspešne prevzala voličov HZDS a SNS a rozdávala a sľubovala všetko, čo v špajzi bolo i nebolo. I. Gašparovič je dlžníkom strany SMER. A tak aj koná.

Ale späť k susedom: Systémové vylepšenia sú pre demokraciu potrebné a správne, ale ešte dôležitejšie je zveriť ich do zodpovedných rúk. Takže, nech sa našim susedom voľba prezidenta vydarí - nielen priebehom, ale aj osobnostne z hľadiska výsledku! Je to aj v slovenskom záujme.

A pripomeniem susedom ešte dve slovenské inšpirácie z 20 rokov samostatnosti a odlišného vývoja. Prvou je prísnejšie oddelenie zákonodarnej a výkonnej moci (ministri by nemali zároveň vykonávať mandát poslancov parlamentu - v ČR je súbeh mocí realitou). Druhou je priama voľba primátorov a starostov, ktorá im dáva silnejšie a autonómnejšie postavenie pri správe mesta/obce (v ČR ich vyberajú spomedzi seba zvolení poslanci obecného zastupiteľstva, nie priamo obyvatelia obce). My sa tiež máme čo učiť od starších demokracií, ale aj z vlastnej praxe a chýb. Hlavne v oblastiach spravodlivosti, ochrany zákonnosti a vymožiteľnosti práva. Tieto zaostávajú od Novembra ´89 spomedzi všetkých oblastí snáď najviac.

Auto môže byť staršie i novšie, klasické alebo moderné. Aby slúžilo cestujúcim  bezpečne, spoľahlivo a efektívne, musia v ňom fungovať základné systémové prvky a mechanizmy. Rozhodujúcim činiteľom však zostáva vodič, ktorý vozidlo riadi. Spoľahlivosť, skúsenosť a zodpovednosť vodiča sú predpokladom bezpečnej jazdy a úspešnej cesty. Slovensko potrebuje prezidenta, ktorého rozum a srdce nebudú zamerané na moc a predovšetkým svoj záujem, ale na zodpovednú službu Slovensku ako demokratickej, kultivovanej a prosperujúcej krajiny.

 

SR potrebuje statočného, skúseného a nekomunistu prezidenta

Ivan Gašparovič: Ja som nič nespravil. Václav Havel: No veď práve

 

Moja Facebook stránka

Môj web

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kňažko: Politika v ankete OTO môže byť, vláda sa správa arogantne

S tvrdením Adely Vinczeovej sa podľa Milana Kňažka dá súhlasiť, ale len sčasti.

KOMENTÁRE

Nie na východe, ale v Smere nič nie je

Prezident občas musí prijímať aj nepríjemné rozhodnutia.


Už ste čítali?