Česi odpisujú od Slovákov

Autor: Ján Figeľ | 12.1.2013 o 12:06 | (upravené 12.1.2013 o 13:38) Karma článku: 6,76 | Prečítané:  1227x

Tak aj naši bratia a západní susedia sa napriek silnej československej tradícii rozhodli pre priamu voľbu prezidenta republiky. V roku 1996 tri strany tzv. Modrej koalície (KDH, DÚ a DS),  vidiac snahy o koncentráciu moci a jej zneužívanie zo strany premiéra V. Mečiara a HZDS, začali rozvíjať myšlienku a následne petíciu za priamu voľbu prezidenta SR. Referendum o tom v roku 1997 bolo vládou zmarené; ale demokracia nie. A zmena systému voľby, ktorú sme sľúbili a ktorú realizujeme od r. 1999, bola nielen víťazstvom, ale aj posilou pre ďalšie napredovanie Slovenska. Demokracia rastie vďaka zrelosti, skúsenosti a odhodlaniu občanov a politikov.

Slovenská štátnosť nekolabuje, má demokratické základy a inštitúcie. S občanmi sme ju ubránili pred hrozbami autokracie a medzinárodnej izolácie. Žiaľ, a nielen podľa mňa, náš slovenský dom nemá statočného domovníka, nemá zodpovednú hlavu. Ivan Gašparovič bol spolutvorcom vulgárnej a arogantnej politiky a protiústavného konania v rokoch 1994 - 1998. Až keď ho odvrhol jeho šéf, založil vlastnú, účelovú, jednorazovú stranu, akých Slovensko už pozná veľa. Tisíce ľudí ho za prezidenta v roku 2004 volili preto, aby sa ním nestal druhý finalista - V. Mečiar. Druhýkrát sa ním stal o päť rokov už "akoby člen SMERu" - strany, ktorá bola na vzostupe, úspešne prevzala voličov HZDS a SNS a rozdávala a sľubovala všetko, čo v špajzi bolo i nebolo. I. Gašparovič je dlžníkom strany SMER. A tak aj koná.

Ale späť k susedom: Systémové vylepšenia sú pre demokraciu potrebné a správne, ale ešte dôležitejšie je zveriť ich do zodpovedných rúk. Takže, nech sa našim susedom voľba prezidenta vydarí - nielen priebehom, ale aj osobnostne z hľadiska výsledku! Je to aj v slovenskom záujme.

A pripomeniem susedom ešte dve slovenské inšpirácie z 20 rokov samostatnosti a odlišného vývoja. Prvou je prísnejšie oddelenie zákonodarnej a výkonnej moci (ministri by nemali zároveň vykonávať mandát poslancov parlamentu - v ČR je súbeh mocí realitou). Druhou je priama voľba primátorov a starostov, ktorá im dáva silnejšie a autonómnejšie postavenie pri správe mesta/obce (v ČR ich vyberajú spomedzi seba zvolení poslanci obecného zastupiteľstva, nie priamo obyvatelia obce). My sa tiež máme čo učiť od starších demokracií, ale aj z vlastnej praxe a chýb. Hlavne v oblastiach spravodlivosti, ochrany zákonnosti a vymožiteľnosti práva. Tieto zaostávajú od Novembra ´89 spomedzi všetkých oblastí snáď najviac.

Auto môže byť staršie i novšie, klasické alebo moderné. Aby slúžilo cestujúcim  bezpečne, spoľahlivo a efektívne, musia v ňom fungovať základné systémové prvky a mechanizmy. Rozhodujúcim činiteľom však zostáva vodič, ktorý vozidlo riadi. Spoľahlivosť, skúsenosť a zodpovednosť vodiča sú predpokladom bezpečnej jazdy a úspešnej cesty. Slovensko potrebuje prezidenta, ktorého rozum a srdce nebudú zamerané na moc a predovšetkým svoj záujem, ale na zodpovednú službu Slovensku ako demokratickej, kultivovanej a prosperujúcej krajiny.

 

SR potrebuje statočného, skúseného a nekomunistu prezidenta

Ivan Gašparovič: Ja som nič nespravil. Václav Havel: No veď práve

 

Moja Facebook stránka

Môj web

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA BORISA VANYU

Prečo sa na malom ostrove strieľalo aj po nemeckej kapitulácii

Udalosti, ktoré sa odohrali pred 73 rokmi, symbolizujú absurdnosť vojny.

SPIŠ KORZÁR

Po prietrži mračien ostali popradské ulice pod vodou

Počasie dalo v sobotu Tatrancom opäť zabrať.


Už ste čítali?