Biznis s mŕtvolami I

Autor: Ján Figeľ | 12.12.2012 o 10:26 | (upravené 16.12.2012 o 11:14) Karma článku: 7,74 | Prečítané:  1265x

Nemôžem akceptovať, ak niekto pod rúškom vedy a edukácie organizuje výstavu, na ktorej vystavuje pozostatky tiel ľudí, ktorých pôvod nie je jasne preukázateľný. Dokonca existujú indície, že ide o telá a telesné orgány politických väzňov z komunistickej Číny.

Ak sa ľudské práva v krajine ctia a dodržiavajú, je splnená základná podmienka na dôstojný život občanov. A všetky ďalšie potreby, výzvy a problémy – či už ide o ekonomické, sociálne, bezpečnostné, kultúrne a ďalšie - sa dajú v takomto prostredí ľahšie a účinnejšie riešiť.

Ľudské práva majú univerzálny charakter a prináležia každému. Prvým spomedzi základných práv je právo na rešpektovanie a ochranu dôstojnosti človeka. Toto právo sa vzťahuje na ľudskú bytosť aj po smrti. Vystavovanie tiel mŕtvych ľudí bez ich predchádzajúceho súhlasu a za účelom zisku je protiprávne a nemorálne.

Takáto výstava, akú v podobe The Human Body Exhibition hostí Slovensko v Bratislave, bola zakázaná vo viacerých štátoch, o ktorých charaktere nemusíme polemizovať či sú alebo nie sú demokratické a právne, napríklad vo Francúzsku, USA alebo Izraeli. Je otázne, či sa kompetentné slovenské orgány dôsledne a zodpovedne zaoberajú touto záležitosťou, ak vôbec sa ňou seriózne zaoberajú. Aj z toho dôvodu podávam na pôde parlamentu verejnú interpeláciu, vzťahujúcu sa na problémovú výstavu.

Téma ochrany ľudských práv rezonuje zvlášť 10. decembra, kedy si každoročne pripomíname Medzinárodný deň ľudských práv. S viacerými mimovládnymi organizáciami sme usporiadali v Bratislave verejné zhromaždenie. Apelovali sme na organizátorov výstavy The Human Body, aby preukázali pôvod tiel.  A ak tak neurobia, aby okamžite ukončili výstavu a neobohacovali sa na smrti iných.

Pri tejto príležitosti sme prostredníctvom médií na tlačovej besede spolu s Pavlom Hrušovským a s europoslancami Annou Záborskou a Miroslavom Mikolášikom apelovali na dodržiavanie ľudských práv osobitne v oblasti občianskej a náboženskej slobody vo svete a v Európe a na ochranu a obhajobu manželstva a rodiny.

Upozornili sme na to, že SMER hovorí niečo iné doma a iné v Európskej únii. Jasne to dokazuje aj správa europoslankyne Moniky Flašíkovej – Beňovej, ktorou sa na európskej pôde snaží posunúť homosexuálne partnerstvá na úroveň klasickej rodiny.

ŽIVOT, SLOBODA A DÔSTOJNOSŤ KAŽDÉHO Z NÁS SPOLU SÚVISIA. PRETO NÁS VYZÝVAJÚ K ZODPOVEDNOSTI ZA ÚCTU A OCHRANU ZÁKLADNÝCH ĽUDSKÝCH PRÁV U NÁS DOMA, V EURÓPE I VO SVETE.

Ak si chcete pozrieť záznam z tlačovej konferencie, pripájam link.

Moja Facebook stránka

Môj web

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?