Je štátny rozpočet deravé sito či lotéria?

Autor: Ján Figeľ | 1.12.2012 o 10:01 | (upravené 3.12.2012 o 16:07) Karma článku: 10,02 | Prečítané:  736x

Tretíkrát to isté – ministrovi financií Petrovi Kažimírovi opäť chýba veľa peňazí v rozpočte. Tentoraz je to 276 milónov EUR. Veď to je tuším už tretie zistenie, že niečo chýba v rozpočte za posledných päť mesiacov! Financ-minister po ôsmich mesiacoch vládnutia konštatuje už tretí krát, že mu kolabuje príjem do štátnej kasy.

V lete som hovoril a písal o tom, ako sme premiérovi Ficovi ponúkli balík rozumných konsolidačných opatrení – ktoré, samozrejme, neprijal:

http://figel.blog.sme.sk/c/304721/Co-sa-to-deje-na-Slovensku.html

Apelovali sme na vládu – celá opozícia, aby konsolidácia verejných financií nebola len na strane príjmov – teda zvýšených daní, ale hlavne na strane výdavkov. Je logické, že v čase krízy je veľmi reálny stav, kedy príjem do štátnej kasy klesá. Zároveň je aj náročné prognózovať budúce príjmy.

Chápem, že je kríza v Európe a vo svete. Apel krízy ale bol zakomponovaný v konsolidačnom balíčku, ktorý sme ponúkli vláde, keď nás vyzvala, aby sme dali svoje návrhy. Trvám na tom, že naplánovať šetrenie je ľahšie, ako naplánovať príjem. Je to ako v domácnosti. To, čo mám doma, si viem lepšie ustriehnuť; viem, čo mám, viem si naplánovať, na čo to použijem. To, čo by mohlo prísť, je náročné a riskantné plánovať, pretože to prísť skutočne nemusí. Róbert Fico na naše návrhy reagoval tak, ako on vie – vysmial ich, skritizoval, neprijal.

Pozrite si naše výzvy pre vládu Róberta Fica, kde sme jednoznačne apelovali na to, aby sa konsolidácia verejných financií bola dominantne na strane šetrenia a úspor:

http://www.kdh.sk/spravy/z-domova/opatrenia-vlady-sa-dotknu-beznych-ludi-deficit-sa-da-znizovat-aj-inak

Zvýšenie dane z príjmu pre firmy z 19 % na 23 % považujem za najškodlivejšie spomedzi daňových opatrení. Ekonomiku to neozdraví, ale otrávi! Slovensko príde o veľký rozsah pracovných miest, znížia sa investície a reálne príjmy ľudí, porastú ceny, poklesne životná úroveň. Nezamestnanosť už začala prudko stúpať, je najvyššia od leta 2004, kedy začala prorastovo pôsobiť tzv. rovná daň. Myšlienka rovnomernej dane s odpočítateľnými príjmovými položkami, s ktorou KDH v období prvej Dzurindovej vlády prišlo, bola najprv odmietnutá; neskoršie však priniesla ovocie dynamického rozvoja hospodárstva a rastu štátnych príjmov. Od Nového roku bude mať Slovensko čo do výšky podnikových daní NAJHORŠIU pozíciu medzi krajinami V4. Stáva sa realitou a už aj opakovane potvrdeným faktom, že firmy premiestňujú svoje domicily (sídla) do iných krajín – práve kvôli daniam a ďalším tzv. konsolidačným opatreniam Ficovej vlády.

http://www.kdh.sk/spravy/z-domova/dane-ohrozia-zamestnanost-zivotnu-uroven

Čas ukazuje, že sme mali pravdu a premiér Fico sa mýlil. Firmy odchádzajú, štátne príjmy prudko klesajú, nezamestnanosť stúpa. Radšej by som teraz konštatoval, že sme zbytočne strašili a že vláda namiešala taký konsolidačný mix, ktorý je lákavý pre investorov, udržuje dynamiku hospodárskeho rozvoja a vytvára nové pracovné príležitosti. Žiaľ, nestalo sa.

Nie som škodoradostný a preto nehovorím „Tak im treba!“. Stále hľadám riešenia a aj teraz opäť apelujem na vládu Slovenskej republiky a premiéra Róberta Fica: Nebúrajte to, čo funguje! Nelaborujte s ľuďmi a ekonomikou, ale oprite sa o zdravé, rozumné, zodpovedné riešenia! Začnite s konsolidáciou na strane výdavkov šetrením na vládnej úrovni! A začnite hneď! Potom sa vám v priebehu roka nestane to, čo predvádza minister financií Kažimír, keď konštatuje opakované výpadky v príjme štátneho rozpočtu. Nebudete sa musieť strápňovať výrokmi typu:

"Je koniec novembra a máme veľmi limitovaný priestor na to, aby som siahal na bežné výdavky," upozornil šéf rezortu financií. (zdroj: http://www.ta3.com/clanok/1010303/kazimir-avizuje-dalsi-stamilionovy-vypadok-na-daniach.html)

Môj FB profil: https://www.facebook.com/jan.figel

Môj web: www.janfigel.sk

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?