Koná Fico slobodne?

Autor: Ján Figeľ | 29.11.2012 o 18:30 | (upravené 29.11.2012 o 21:04) Karma článku: 13,91 | Prečítané:  1504x

Odpoveďou R. Fica na štrajk učiteľov je vymenovanie Ľubomíra Vážneho do funkcie ďalšieho vicepremiéra. Presne v deň, keď učitelia sústredili všetky svoje sily, požiadavky a nádeje do jediného činu – štrajku.

Neviem, či ešte môžem povedať, že premiér si kazí imidž. V predvolebných sľuboch povedal, že ľudia, ktorí zlyhali v jeho prvej vláde 2006-2010 nebudú späť vo vláde v roku 2012.

Po exministrovi dopravy Vážnom sme museli naprávať veľmi veľa. Spomeniem len tie hlavné kauzy: Predražené PPP projekty, v ktorých už kvôli zvlášť závažnému podvodu konajú orgány činné v trestnom konaní; mýtny tender, ktorým sa zaoberá Európska komisia a ESD v Luxemburgu. A rôzne dodatky, ktoré sme museli prešetrovať, negociovať ich zmeny.

Celkovo sme pre Slovensko “spätne navrátili z nedohľadna” 17.000.000.000 € (čiže 17 mld. EUR). Toľko nás malo vyjsť sto km diaľnice D1 v splátkach za 30 rokov! Toto bol výsledok práce prvej Ficovej vlády. Zadĺžiť Slovensko nie je umenie. My potrebujeme zastaviť zadlžovanie a deficity a striedmo, tvorivo rozvíjať celú našu krajinu.

Čo si teda myslieť o tejto nominácii? Prečo je po ôsmich mesiacoch potrebný ďalší vicepremiér pre veľké investície, keď niet na platy učiteľov, zdravotných sestier a ďalších skupín? Skúsme uvažovať a posúdiť niekoľko scenárov:

1.Premiér si je vedomý toho, že minister Počiatek nezvláda svoju funkciu a hasí takto problém.

ODPOVEĎ: Riešenie problému „Počiatek“ zaplátaním cez staronový problém „Vážny“ je nešťastné. Premiér nechce odvolať ministra, preto mu posiela pomoc a odoberie mu starosti s eurofondami, ktoré nezvláda obdobne, ako samotnú dopravnú agendu. Takáto pomoc však bude ale akcelerátorom ďalších, nových problémov.

2.Premiér potrebuje dať odmenu svojim verným a preto - keďže Ľ. Vážny už čaká na funkciu pridlho  – potvrdzuje ho.

ODPOVEĎ: Môj názor je, že to takto môže byť. Čo ale zaráža je – prečo v deň začiatku štrajku učiteľov? Veď administratívne náklady na novú funkciu sú vysoké a zbytočné. Vzniká nepotrebná funkcia. Je to výsmech nielen učiteľom.

3.Premiér konečne pristúpil k tomu, čo zamýšľal – dáva ďalší priestor pre záujmy ekonomických skupín a mecenášov. A funkcia Ľ. Vážneho je na to priam uliata. Veď štátne investície a eurofondy - to si priam pýta vhodné manažovanie.

ODPOVEĎ: Podľa konania R. Fica sa mi toto javí ako najpravdepodobnejšia verzia.

 

Zakončím teda zhrnutím: „Buď Robert Fico spláca podlžnosti mecenášom alebo si neuvedomuje riziko vážnych problémov.“

 

Pripájam svoje vyjadrenie k predraženým projektom, o ktorých opakovane hovorí premiér.

Moja Facebook stránka

Môj web

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?