Obete, zločiny a odhodlanie

Autor: Ján Figeľ | 22.11.2012 o 18:28 | (upravené 26.11.2012 o 11:34) Karma článku: 7,13 | Prečítané:  735x

          Keďže viacerí so záujmom reagovali na môj príhovor v SND k 17. Novembru, ponúkam ho v nasledujúcom prepise a zázname: Každý rok sa v novembri v Slovenskom národnom divadle stretávame v spomienke, úcte, ale aj v odhodlaní kráčať ďalej a usilovať sa spolu v zápase o spravodlivosť, o zmysluplnú a zodpovednú slobodu, pluralitnú demokraciu, o spoločnú Európu s tými, ktorí zmýšľajú a konajú podobne.

           Za rok sa veľa udialo.  Rád by som preto pripomenul tých, ktorí ako hrdinovia dosvedčili, ale aj odišli  spomedzi nás. Jedného z nich, generála tajnej Cirkvi, Vlada Jukla, sme medzi novembrom a novembrom vyprevadili. Dnes  som bol s jeho priateľom, ktorý bol 13 rokov žalárovaný: veľmi statočný človek, ktorý je ešte medzi nami a pozdravuje Vás - doktor Silvester Krčméry.

          Som veľmi rád, že  bol nielen privítaný, ale že  je medzi nami ako živý a veľmi aktívny svedok, predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska Tonko Srholec,  a že organizuje tých, ktorí tvoria armádu nenápadných, žiaľ, často aj neznámych hrdinov; tých, ktorým sme vďační za slobodu a demokraciu. Chcem preto využiť túto príležitosť a tlmočiť cez teba, Anton, poďakovanie celej konfederácii a všetkým, ktorí k vám patria.

          To ďalšie, čo sa za rok udialo, je nová inštitúcia - Múzeum obetí a zločinov komunizmu. Veľmi príznačne vznikla z iniciatívy občanov, nie vlády, nie štátu... A to je typické pre November - pamätať a angažovať sa, aj keď vláda nepamätá alebo sa neangažuje. Tá naša to nestihla, bola krátka... Ferko Neupauer a priatelia, veľmi Vám  ďakujem, že táto myšlienka nielen existuje ako myšlienka, ale stáva sa realitou a popri Ústave pamäti národa môže byť súčasťou aktívnej pamäte, nielen nejakých papierov alebo priestorov, ale angažovanosti pre to, aby sme pamätali a neopakovali totalitné praktiky alebo  pokušenia.

          Hovorím to preto, lebo po roku sa toho veľa aj politicky zmenilo. Paradoxne, zároveň demokraticky - lebo od ´89 je to tak - máme vládu jednej strany! Jedno z hesiel, ktoré bolo aj tu premietané, bolo o odstránení monopolu vlády jednej strany. Demokraticky, a predsa - poviem, po 23 rokoch na čele najvyšších ústavných inštitúcií sú bývalí členovia komunistickej, totalitnej strany. Ľudia očakávajú istoty... Tie zrejme prichádzajú niektorým, niekoľkým, ale mnohým, väčšine vyplývajú neistoty. Štát nemá úlohu monopolizovať alebo koncentrovať moc. Štát ma za úlohu slúžiť. A najdôležitejšou oblasťou alebo zodpovednosťou štátu voči občanom z hľadiska služby je BEZPEČNOSŤ, ZÁKONNOSŤ A SPRAVODLIVOSŤ. V týchto oblastiach, žiaľ, Slovensko klesá - aj vnútorne, aj medzinárodne. A to nie je dobré, pretože to nie je dobré pre občanov. Ako paradox alebo výkričník spomeniem, že Lexa vyhráva nad Michalom Kováčom, občania cez rozpočet budú odškodňovať Štefana Harabina... Je skutočne problém presadiť niektoré oprávnené očakávania alebo rozhodnutia, napríklad rok a pol Generálna prokuratúra nemá platne zvolenú hlavu. Som presvedčený, že toto zhromaždenie tu, v divadle môže vyjadriť svojím postojom, že stojí na strane pravdy a spravodlivosti, že stojí na strane Michala Kováča, bývalého prezidenta republiky.

          Dvadsaťtri rokov je jedna a už viac než jedna ľudská generácia. V spoločnosti sa  za to obdobie, žiaľ, začali prehlbovať niektoré negatívne javy.  Rovnako sa začala prehlbovať skepsa, ale aj znižovanie politickej kultúry, veľmi často prejavované aj v mediálnej oblasti. Pravda býva atakovaná v médiách a niekedy médiami. Výsledkom je, že slušní ľudia sa zdráhajú vstúpiť do politiky. My potrebujeme slušných a odvážnych ľudí v polícii, v politike, v samospráve, v médiách, pretože také potom bude ovocie alebo výsledky v jednotlivých oblastiach. Chcem pri tejto príležitosti vyjadriť aj to, čo nesieme so sebou osobitne my kresťanskí demokrati:  a to je náš zrod v Novembri ´89, aj záväzok za November. Za November ako posolstvo, ako hodnoty, ako reálie, ktoré sú výsledkom zápasu. To nebolo len štrnganie kľúčmi alebo len nejaké demonštrácie. To boli desaťročia utrpenia. A naša povinnosť je pamätať na to a spoznávať tých nenápadných - aj vďaka činnosti aktivistov a výstave, ktorá je aj tu, v SND - neznámych hrdinov. Lebo to je výraz vďaky za hrdinstvo tým, ktorí už tu buď nie sú, alebo sú, žiaľ, ešte stále, po 23 rokoch neznámymi hrdinami. Pre KDH je November ´89 bodom zrodu, ale aj záväzku za jeho pokračovanie v slobode, ktorá je so zodpovednosťou, v demokracii, ktorá je pluralitná, v spravodlivosti, ktorá musí byť dôsledná, a v spoločnej Európe, ktorá nie je samozrejmá.

         HLÁSIME SA K TÝM 23 ROKOM SLOVENSKÉHO PRÍBEHU, KTORÝ POVAŽUJEME ZA ÚSPEŠNÝ. Naozaj, ak sa Slovensko  pozrie, kde bolo a kde je, tak je úspešnou krajinou. Na druhej strane, som presvedčený, že mnoho vecí sa dalo a sme mali robiť lepšie. OSPRAVEDLŇUJEM SA ZA TO, ŽE SME NEDOKÁZALI UROBIŤ VIAC, ŽE SME NIE VŽDY BOLI DÔSLEDNÍ, ČI UŽ Z HĽADISKA VYSPORIADANIA SA S KRIVDAMI, ALEBO S MINULOSŤOU. ČASTO SME NEDOKÁZALI PRESVEDČIŤ ĽUDÍ O SPRÁVNYCH ARGUMENTOCH ALEBO ZABRÁNIŤ ZLÝM, ŠKODLIVÝM RIEŠENIAM. Sme tu, a nielen existujeme, ale sme tu odhodlaní a pripravení spolupracovať s tými, ktorým na tom záleží. Slovensko nepotrebuje antipolitiku! Slovensko nepotrebuje trieštenie, populizmus, respektíve nejaké sebecké skupinové ambície. Potrebuje viac ľudskej jednoty v úsilí o spravodlivejší, dôstojnejší život!

        Tým odhodlaním a vyjadrením odhodlania je aj Ľudová platforma. Som preto rád, že tu s kolegami môžem byť spolu po tom, ako sme včera podpísali Memorandum pre zodpovednú politiku. Pretože stavať na tom, čo sa osvedčilo, stavať na hodnotách je rozumné a potrebné.  To, že je tu vláda jednej strany, znamená stabilitu. Ale stačí stabilita? Veď sme ju mali až nebývalo dlhú. Iba stabilita je málo. Potrebujeme zodpovednú politiku! ZODPOVEDNÚ POLITIKU PRE ĽUDÍ, POLITIKU AKO SLUŽBU, KTOREJ CIEĽOM JE SPRAVODLIVÉ A SOLIDÁRNE SLOVENSKO PRE ĽUDÍ. Kresťanskí a občianski demokrati pospolu, spolu s ľuďmi dobrej vôle, Slováci a Maďari - myslím, že to je dobré, správne východisko, pre takúto pokračujúcu ambíciu. SLOVENSKO POTREBUJE STATOČNÉHO, SKÚSENÉHO A NEKOMUNISTICKÉHO PREZIDENTA.

         Milí priatelia, dovoľte mi zakončiť tým, čo odznelo pred chvíľou o hlade po pravde a spravodlivosti. Ak naozaj budeme túžiť po týchto fenoménoch, po týchto dôležitých predpokladoch pre skutočnú slobodu, pre skutočnú perspektívu, tak nájdeme odpovede. Jeden známy psychiater, ktorý prežil oveľa ťažšie skúšky než my, Viktor Frankl, prežil koncentračný tábor, povedal, že pravidlá života od nás vyžadujú nie, aby sme vždy vyhrávali, ale aby sme sa nikdy nevzdávali. CHCEM VÁM POVEDAŤ ZA KDH, ŽE MY SA NEVZDÁVAME, A ŽE CHCEME SPOLUPRACOVAŤ NA TAKEJTO VÍZII SO VŠETKÝMI, KTORÝM ZÁLEŽÍ NA ZODPOVEDNEJ SLOBODE, DEMOKRACII A DÔSTOJNOSTI ĽUDSKEJ OSOBY.

Vďaka!

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?