Odkaz R. Ficovi: Bez slobody by nebolo zvrchovanosti

Autor: Ján Figeľ | 18.7.2012 o 7:25 | (upravené 18.7.2012 o 14:28) Karma článku: 9,63 | Prečítané:  1814x

(Pár súvislostí pri 20. výročí Deklarácie o zvrchovanosti) Predpokladom pre súčasnú slovenskú samostatnosť a štátnosť bol pád komunizmu v Európe ako výsledok desaťročí zápasu o slobodu a ľudské a občianske práva. Obete totality a nositelia tohto zápasu si zaslúžia našu trvalú úctu, vďaku a pamäť. Slovenská republika by nebola vznikla bez zásadných spoločenských a politických zmien v Novembri 1989. Bez Novembra ´89 by nebolo ani Januára ´93.  Zvrchovanosť a zodpovedná sloboda národa sú obsahom a zmyslom suverenity. Kto spochybňuje November 1989, spochybňuje aj všetky spoločenské a politické rozhodnutia, ktoré sú jeho ovocím, vrátane Deklarácie, Ústavy a získania našej štátnej suverenity.

KDH sa zachovalo zodpovedne a prezieravo, keď odmietlo spoluprácu s politikmi a so stranami, ktoré sa spreneverili ideálom, kvôli ktorým si občania želali samostatnosť Slovenska. Hrubé porušovanie zákonov a nerešpektovanie ústavnosti, akty štátneho zločinu a zneužívanie moci  dostali Slovensko mimo euroatlantickej integrácie a do faktickej medzinárodnej izolácie. Divoká, netransparentná privatizácia národného majetku spôsobila najväčšiu  sociálnu nespravodlivosť v moderných dejinách Slovenska. KDH tak mohlo ponúknuť spolu s ďalšími stranami demokratickú alternatívu pre občanov, pre Slovensko. Mohli sme nielen odmietnuť, ale aj prekonať izoláciu a ponúknuť jej euroatlantickú integráciu.

Česko-slovenská republika bola dôležitým štátnym útvarom pre uchovanie a rozvoj slovenskej kultúry, identity a hospodárstva. Spolužitie v rámci jedného štátu prinieslo Slovensku okrem iného zakotvenie jeho hraníc, hlavne na juhu a na východe. KDH, zrodené v zápase s komunizmom, sa  od svojho založenia usilovalo predovšetkým o uzákonenie dôležitých princípov a pravidiel pre slobodnú, spravodlivú a demokratickú spoločnosť a pre sociálne trhové hospodárstvo . Súčasťou tohto snaženia bolo nové štátoprávne usporiadanie, ktorého zavŕšením mala byť rovnocenná účasť Slovenska na projekte zjednotenej Európy. Bola to známa vízia „slovenskej hviezdičky na európskej vlajke a slovenskej stoličky pri európskom spoločnom stole". Už vo februári 1990 (!) na ustanovujúcom sneme predseda KDH povedal: „Sme za to, aby Slovensko pri budúcej integrácii vystupovalo ako samostatný subjekt."  V auguste a viackrát neskoršie to KDH ostro vytýkal vtedajší koaličný partner VPN a premiér Vladimír Mečiar. KDH konzistentne ponúkalo predstavu o rovnocennom a hrdom Slovensku integrovanom do Európskych spoločenstiev súčasne s Českou republikou, ale aj s Poľskom a Maďarskom. Tak sa aj nakoniec stalo. Ale nebolo to tak jednoduché. Sen o slobodnom a európskom Slovensku sa stal skutočnosťou len vďaka náročnému zápasu o demokraciu s podporou občanov.  V roku 1996 ma Václav Klaus, vtedy predseda ODS, v jednom osobnom rozhovore nástojčivo presviedčal, že on proces rozdelenia federácie spája hlavne s dvomi menami: Ján Čarnogurský a Michal Kováč (v tom čase predseda FZ ČSFR)...

Dnes je Slovenská republika plnoprávnym členom Európskej únie a NATO. To nás všetkých pozýva k zodpovednosti za ďalší vývoj našej domoviny a spoločnej Európy. Únia nepotrebuje centralizáciu, ale rešpektovanie princípu subsidiarity a dôsledné dodržiavanie vlastných pravidiel a dohôd, čo posilní jej akcieschopnosť a obnoví jej vnútornú a vonkajšiu dôveru.

Kresťanskí demokrati podporovali a podporujú štátnosť  ako cestu budovania spravodlivého a solidárneho Slovenska pre ľudí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Do Moricových železničných opravovní vstupuje nový investor

Budamar získa tretinu v ŽOS Vrútky, čo sú tretie najväčšie opravovne. Sľubuje si od toho úsporu na opravách lokomotív a tisícky vagónov.


Už ste čítali?