Biznis s mŕtvolami I

Autor: Ján Figeľ | 12.12.2012 o 10:26 | (upravené 16.12.2012 o 11:14) Karma článku: 7,74 | Prečítané:  1256x

Nemôžem akceptovať, ak niekto pod rúškom vedy a edukácie organizuje výstavu, na ktorej vystavuje pozostatky tiel ľudí, ktorých pôvod nie je jasne preukázateľný. Dokonca existujú indície, že ide o telá a telesné orgány politických väzňov z komunistickej Číny.

Ak sa ľudské práva v krajine ctia a dodržiavajú, je splnená základná podmienka na dôstojný život občanov. A všetky ďalšie potreby, výzvy a problémy – či už ide o ekonomické, sociálne, bezpečnostné, kultúrne a ďalšie - sa dajú v takomto prostredí ľahšie a účinnejšie riešiť.

Ľudské práva majú univerzálny charakter a prináležia každému. Prvým spomedzi základných práv je právo na rešpektovanie a ochranu dôstojnosti človeka. Toto právo sa vzťahuje na ľudskú bytosť aj po smrti. Vystavovanie tiel mŕtvych ľudí bez ich predchádzajúceho súhlasu a za účelom zisku je protiprávne a nemorálne.

Takáto výstava, akú v podobe The Human Body Exhibition hostí Slovensko v Bratislave, bola zakázaná vo viacerých štátoch, o ktorých charaktere nemusíme polemizovať či sú alebo nie sú demokratické a právne, napríklad vo Francúzsku, USA alebo Izraeli. Je otázne, či sa kompetentné slovenské orgány dôsledne a zodpovedne zaoberajú touto záležitosťou, ak vôbec sa ňou seriózne zaoberajú. Aj z toho dôvodu podávam na pôde parlamentu verejnú interpeláciu, vzťahujúcu sa na problémovú výstavu.

Téma ochrany ľudských práv rezonuje zvlášť 10. decembra, kedy si každoročne pripomíname Medzinárodný deň ľudských práv. S viacerými mimovládnymi organizáciami sme usporiadali v Bratislave verejné zhromaždenie. Apelovali sme na organizátorov výstavy The Human Body, aby preukázali pôvod tiel.  A ak tak neurobia, aby okamžite ukončili výstavu a neobohacovali sa na smrti iných.

Pri tejto príležitosti sme prostredníctvom médií na tlačovej besede spolu s Pavlom Hrušovským a s europoslancami Annou Záborskou a Miroslavom Mikolášikom apelovali na dodržiavanie ľudských práv osobitne v oblasti občianskej a náboženskej slobody vo svete a v Európe a na ochranu a obhajobu manželstva a rodiny.

Upozornili sme na to, že SMER hovorí niečo iné doma a iné v Európskej únii. Jasne to dokazuje aj správa europoslankyne Moniky Flašíkovej – Beňovej, ktorou sa na európskej pôde snaží posunúť homosexuálne partnerstvá na úroveň klasickej rodiny.

ŽIVOT, SLOBODA A DÔSTOJNOSŤ KAŽDÉHO Z NÁS SPOLU SÚVISIA. PRETO NÁS VYZÝVAJÚ K ZODPOVEDNOSTI ZA ÚCTU A OCHRANU ZÁKLADNÝCH ĽUDSKÝCH PRÁV U NÁS DOMA, V EURÓPE I VO SVETE.

Ak si chcete pozrieť záznam z tlačovej konferencie, pripájam link.

Moja Facebook stránka

Môj web

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štátne mapy za milióny Únia nežiadala, vymyslelo si ich Slovensko

Projekt systému dopravných informácií bol schválený na Slovensku skôr, ako o ňom hovorila Únia.

KOMENTÁRE

Ako sa môže Andrej Danko stať premiérom

Danko je ako generátor náhodných slov nevyspytateľný.

TECH

Čili papričky môžu ľuďom predlžovať život

Štúdia naznačuje, že červené čili znižuje úmrtnosť.


Už ste čítali?