Je štátny rozpočet deravé sito či lotéria?

Autor: Ján Figeľ | 1.12.2012 o 10:01 | (upravené 3.12.2012 o 16:07) Karma článku: 10,02 | Prečítané:  724x

Tretíkrát to isté – ministrovi financií Petrovi Kažimírovi opäť chýba veľa peňazí v rozpočte. Tentoraz je to 276 milónov EUR. Veď to je tuším už tretie zistenie, že niečo chýba v rozpočte za posledných päť mesiacov! Financ-minister po ôsmich mesiacoch vládnutia konštatuje už tretí krát, že mu kolabuje príjem do štátnej kasy.

V lete som hovoril a písal o tom, ako sme premiérovi Ficovi ponúkli balík rozumných konsolidačných opatrení – ktoré, samozrejme, neprijal:

http://figel.blog.sme.sk/c/304721/Co-sa-to-deje-na-Slovensku.html

Apelovali sme na vládu – celá opozícia, aby konsolidácia verejných financií nebola len na strane príjmov – teda zvýšených daní, ale hlavne na strane výdavkov. Je logické, že v čase krízy je veľmi reálny stav, kedy príjem do štátnej kasy klesá. Zároveň je aj náročné prognózovať budúce príjmy.

Chápem, že je kríza v Európe a vo svete. Apel krízy ale bol zakomponovaný v konsolidačnom balíčku, ktorý sme ponúkli vláde, keď nás vyzvala, aby sme dali svoje návrhy. Trvám na tom, že naplánovať šetrenie je ľahšie, ako naplánovať príjem. Je to ako v domácnosti. To, čo mám doma, si viem lepšie ustriehnuť; viem, čo mám, viem si naplánovať, na čo to použijem. To, čo by mohlo prísť, je náročné a riskantné plánovať, pretože to prísť skutočne nemusí. Róbert Fico na naše návrhy reagoval tak, ako on vie – vysmial ich, skritizoval, neprijal.

Pozrite si naše výzvy pre vládu Róberta Fica, kde sme jednoznačne apelovali na to, aby sa konsolidácia verejných financií bola dominantne na strane šetrenia a úspor:

http://www.kdh.sk/spravy/z-domova/opatrenia-vlady-sa-dotknu-beznych-ludi-deficit-sa-da-znizovat-aj-inak

Zvýšenie dane z príjmu pre firmy z 19 % na 23 % považujem za najškodlivejšie spomedzi daňových opatrení. Ekonomiku to neozdraví, ale otrávi! Slovensko príde o veľký rozsah pracovných miest, znížia sa investície a reálne príjmy ľudí, porastú ceny, poklesne životná úroveň. Nezamestnanosť už začala prudko stúpať, je najvyššia od leta 2004, kedy začala prorastovo pôsobiť tzv. rovná daň. Myšlienka rovnomernej dane s odpočítateľnými príjmovými položkami, s ktorou KDH v období prvej Dzurindovej vlády prišlo, bola najprv odmietnutá; neskoršie však priniesla ovocie dynamického rozvoja hospodárstva a rastu štátnych príjmov. Od Nového roku bude mať Slovensko čo do výšky podnikových daní NAJHORŠIU pozíciu medzi krajinami V4. Stáva sa realitou a už aj opakovane potvrdeným faktom, že firmy premiestňujú svoje domicily (sídla) do iných krajín – práve kvôli daniam a ďalším tzv. konsolidačným opatreniam Ficovej vlády.

http://www.kdh.sk/spravy/z-domova/dane-ohrozia-zamestnanost-zivotnu-uroven

Čas ukazuje, že sme mali pravdu a premiér Fico sa mýlil. Firmy odchádzajú, štátne príjmy prudko klesajú, nezamestnanosť stúpa. Radšej by som teraz konštatoval, že sme zbytočne strašili a že vláda namiešala taký konsolidačný mix, ktorý je lákavý pre investorov, udržuje dynamiku hospodárskeho rozvoja a vytvára nové pracovné príležitosti. Žiaľ, nestalo sa.

Nie som škodoradostný a preto nehovorím „Tak im treba!“. Stále hľadám riešenia a aj teraz opäť apelujem na vládu Slovenskej republiky a premiéra Róberta Fica: Nebúrajte to, čo funguje! Nelaborujte s ľuďmi a ekonomikou, ale oprite sa o zdravé, rozumné, zodpovedné riešenia! Začnite s konsolidáciou na strane výdavkov šetrením na vládnej úrovni! A začnite hneď! Potom sa vám v priebehu roka nestane to, čo predvádza minister financií Kažimír, keď konštatuje opakované výpadky v príjme štátneho rozpočtu. Nebudete sa musieť strápňovať výrokmi typu:

"Je koniec novembra a máme veľmi limitovaný priestor na to, aby som siahal na bežné výdavky," upozornil šéf rezortu financií. (zdroj: http://www.ta3.com/clanok/1010303/kazimir-avizuje-dalsi-stamilionovy-vypadok-na-daniach.html)

Môj FB profil: https://www.facebook.com/jan.figel

Môj web: www.janfigel.sk

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štátne mapy za milióny Únia nežiadala, vymyslelo si ich Slovensko

Projekt systému dopravných informácií bol schválený na Slovensku skôr, ako o ňom hovorila Únia.

KOMENTÁRE

Ako sa môže Andrej Danko stať premiérom

Danko je ako generátor náhodných slov nevyspytateľný.

TECH

Čili papričky môžu ľuďom predlžovať život

Štúdia naznačuje, že červené čili znižuje úmrtnosť.


Už ste čítali?