Koná Fico slobodne?

Autor: Ján Figeľ | 29.11.2012 o 18:30 | (upravené 29.11.2012 o 21:04) Karma článku: 13,91 | Prečítané:  1495x

Odpoveďou R. Fica na štrajk učiteľov je vymenovanie Ľubomíra Vážneho do funkcie ďalšieho vicepremiéra. Presne v deň, keď učitelia sústredili všetky svoje sily, požiadavky a nádeje do jediného činu – štrajku.

Neviem, či ešte môžem povedať, že premiér si kazí imidž. V predvolebných sľuboch povedal, že ľudia, ktorí zlyhali v jeho prvej vláde 2006-2010 nebudú späť vo vláde v roku 2012.

Po exministrovi dopravy Vážnom sme museli naprávať veľmi veľa. Spomeniem len tie hlavné kauzy: Predražené PPP projekty, v ktorých už kvôli zvlášť závažnému podvodu konajú orgány činné v trestnom konaní; mýtny tender, ktorým sa zaoberá Európska komisia a ESD v Luxemburgu. A rôzne dodatky, ktoré sme museli prešetrovať, negociovať ich zmeny.

Celkovo sme pre Slovensko “spätne navrátili z nedohľadna” 17.000.000.000 € (čiže 17 mld. EUR). Toľko nás malo vyjsť sto km diaľnice D1 v splátkach za 30 rokov! Toto bol výsledok práce prvej Ficovej vlády. Zadĺžiť Slovensko nie je umenie. My potrebujeme zastaviť zadlžovanie a deficity a striedmo, tvorivo rozvíjať celú našu krajinu.

Čo si teda myslieť o tejto nominácii? Prečo je po ôsmich mesiacoch potrebný ďalší vicepremiér pre veľké investície, keď niet na platy učiteľov, zdravotných sestier a ďalších skupín? Skúsme uvažovať a posúdiť niekoľko scenárov:

1.Premiér si je vedomý toho, že minister Počiatek nezvláda svoju funkciu a hasí takto problém.

ODPOVEĎ: Riešenie problému „Počiatek“ zaplátaním cez staronový problém „Vážny“ je nešťastné. Premiér nechce odvolať ministra, preto mu posiela pomoc a odoberie mu starosti s eurofondami, ktoré nezvláda obdobne, ako samotnú dopravnú agendu. Takáto pomoc však bude ale akcelerátorom ďalších, nových problémov.

2.Premiér potrebuje dať odmenu svojim verným a preto - keďže Ľ. Vážny už čaká na funkciu pridlho  – potvrdzuje ho.

ODPOVEĎ: Môj názor je, že to takto môže byť. Čo ale zaráža je – prečo v deň začiatku štrajku učiteľov? Veď administratívne náklady na novú funkciu sú vysoké a zbytočné. Vzniká nepotrebná funkcia. Je to výsmech nielen učiteľom.

3.Premiér konečne pristúpil k tomu, čo zamýšľal – dáva ďalší priestor pre záujmy ekonomických skupín a mecenášov. A funkcia Ľ. Vážneho je na to priam uliata. Veď štátne investície a eurofondy - to si priam pýta vhodné manažovanie.

ODPOVEĎ: Podľa konania R. Fica sa mi toto javí ako najpravdepodobnejšia verzia.

 

Zakončím teda zhrnutím: „Buď Robert Fico spláca podlžnosti mecenášom alebo si neuvedomuje riziko vážnych problémov.“

 

Pripájam svoje vyjadrenie k predraženým projektom, o ktorých opakovane hovorí premiér.

Moja Facebook stránka

Môj web

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štátne mapy za milióny Únia nežiadala, vymyslelo si ich Slovensko

Projekt systému dopravných informácií bol schválený na Slovensku skôr, ako o ňom hovorila Únia.

KOMENTÁRE

Ako sa môže Andrej Danko stať premiérom

Danko je ako generátor náhodných slov nevyspytateľný.

TECH

Čili papričky môžu ľuďom predlžovať život

Štúdia naznačuje, že červené čili znižuje úmrtnosť.


Už ste čítali?