Naša pamäť a identita spolu súvisia

Autor: Ján Figeľ | 27.11.2012 o 13:00 | (upravené 28.11.2012 o 14:50) Karma článku: 6,28 | Prečítané:  894x

Keď som bol podpredsedom vlády, navrhovali sme vytvoriť na Slovensku Memoriál totalitného utrpenia. Žiaľ, vláda Ivety Radičovej trvala veľmi krátko a nestihla zrealizovať myšlienku, ktorú považujem za veľmi dôležitú.

Totiž pamäť a identita každého národa, každej spoločnosti úzko súvisia. A takisto, sloboda a zodpovednosť sú dve strany tej istej mince. Potrebujeme pamätať a zároveň prekonávať – či pokušenia alebo všetky opatrenia, ktoré vedú k totalite.

Totalita totiž je zneužitím slobody, zneužitím aj demokratických mechanizmov. Ľudstvo má celé dejiny plné takýchto omylov alebo tragédií, ktoré boli často robené s heslami ako sú Bratstvo, Rovnosť, Sloboda, Krajší svet, Lepší svet, Nová morálka.

Som rád, že myšlienka Múzea obetí komunizmu sa stáva realitou vďaka dobrovoľníkom a aktivistom z občianského združenia Nenápadní hrdinovia a že bude slúžiť hlavne mladšej generácii, aby sa vzdelávala a vychovávala pre zodpovednú slobodu.

17. november je pre nás Dňom boja za slobodu a demokraciu. Za slobodu, pre ktorú mnohí trpeli, aj zomreli. Aj tieto súvislosti som pripomenul v príhovore v historickej budove SND pri spomienke na 23. výročie tohoto významného miľníka v dejinách Slovenska.

Moja Facebook stránka

Môj web

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štátne mapy za milióny Únia nežiadala, vymyslelo si ich Slovensko

Projekt systému dopravných informácií bol schválený na Slovensku skôr, ako o ňom hovorila Únia.

KOMENTÁRE

Ako sa môže Andrej Danko stať premiérom

Danko je ako generátor náhodných slov nevyspytateľný.

TECH

Čili papričky môžu ľuďom predlžovať život

Štúdia naznačuje, že červené čili znižuje úmrtnosť.


Už ste čítali?