Naša pamäť a identita spolu súvisia

Autor: Ján Figeľ | 27.11.2012 o 13:00 | (upravené 28.11.2012 o 14:50) Karma článku: 6,28 | Prečítané:  889x

Keď som bol podpredsedom vlády, navrhovali sme vytvoriť na Slovensku Memoriál totalitného utrpenia. Žiaľ, vláda Ivety Radičovej trvala veľmi krátko a nestihla zrealizovať myšlienku, ktorú považujem za veľmi dôležitú.

Totiž pamäť a identita každého národa, každej spoločnosti úzko súvisia. A takisto, sloboda a zodpovednosť sú dve strany tej istej mince. Potrebujeme pamätať a zároveň prekonávať – či pokušenia alebo všetky opatrenia, ktoré vedú k totalite.

Totalita totiž je zneužitím slobody, zneužitím aj demokratických mechanizmov. Ľudstvo má celé dejiny plné takýchto omylov alebo tragédií, ktoré boli často robené s heslami ako sú Bratstvo, Rovnosť, Sloboda, Krajší svet, Lepší svet, Nová morálka.

Som rád, že myšlienka Múzea obetí komunizmu sa stáva realitou vďaka dobrovoľníkom a aktivistom z občianského združenia Nenápadní hrdinovia a že bude slúžiť hlavne mladšej generácii, aby sa vzdelávala a vychovávala pre zodpovednú slobodu.

17. november je pre nás Dňom boja za slobodu a demokraciu. Za slobodu, pre ktorú mnohí trpeli, aj zomreli. Aj tieto súvislosti som pripomenul v príhovore v historickej budove SND pri spomienke na 23. výročie tohoto významného miľníka v dejinách Slovenska.

Moja Facebook stránka

Môj web

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

SVET

Ukradnutú bránu z koncentračného tábora našli v Nórsku

Ukradli ju pred dvoma rokmi z Dachau.

NITRA

Na R1 budú nové odpočívadlá, plánujú ich navzájom prepojiť

Miesta budú určené aj pre kamióny zásobujúce Jaguar.


Už ste čítali?