Odkaz R. Ficovi: Bez slobody by nebolo zvrchovanosti

Autor: Ján Figeľ | 18.7.2012 o 7:25 | (upravené 18.7.2012 o 14:28) Karma článku: 9,63 | Prečítané:  1805x

(Pár súvislostí pri 20. výročí Deklarácie o zvrchovanosti) Predpokladom pre súčasnú slovenskú samostatnosť a štátnosť bol pád komunizmu v Európe ako výsledok desaťročí zápasu o slobodu a ľudské a občianske práva. Obete totality a nositelia tohto zápasu si zaslúžia našu trvalú úctu, vďaku a pamäť. Slovenská republika by nebola vznikla bez zásadných spoločenských a politických zmien v Novembri 1989. Bez Novembra ´89 by nebolo ani Januára ´93.  Zvrchovanosť a zodpovedná sloboda národa sú obsahom a zmyslom suverenity. Kto spochybňuje November 1989, spochybňuje aj všetky spoločenské a politické rozhodnutia, ktoré sú jeho ovocím, vrátane Deklarácie, Ústavy a získania našej štátnej suverenity.

KDH sa zachovalo zodpovedne a prezieravo, keď odmietlo spoluprácu s politikmi a so stranami, ktoré sa spreneverili ideálom, kvôli ktorým si občania želali samostatnosť Slovenska. Hrubé porušovanie zákonov a nerešpektovanie ústavnosti, akty štátneho zločinu a zneužívanie moci  dostali Slovensko mimo euroatlantickej integrácie a do faktickej medzinárodnej izolácie. Divoká, netransparentná privatizácia národného majetku spôsobila najväčšiu  sociálnu nespravodlivosť v moderných dejinách Slovenska. KDH tak mohlo ponúknuť spolu s ďalšími stranami demokratickú alternatívu pre občanov, pre Slovensko. Mohli sme nielen odmietnuť, ale aj prekonať izoláciu a ponúknuť jej euroatlantickú integráciu.

Česko-slovenská republika bola dôležitým štátnym útvarom pre uchovanie a rozvoj slovenskej kultúry, identity a hospodárstva. Spolužitie v rámci jedného štátu prinieslo Slovensku okrem iného zakotvenie jeho hraníc, hlavne na juhu a na východe. KDH, zrodené v zápase s komunizmom, sa  od svojho založenia usilovalo predovšetkým o uzákonenie dôležitých princípov a pravidiel pre slobodnú, spravodlivú a demokratickú spoločnosť a pre sociálne trhové hospodárstvo . Súčasťou tohto snaženia bolo nové štátoprávne usporiadanie, ktorého zavŕšením mala byť rovnocenná účasť Slovenska na projekte zjednotenej Európy. Bola to známa vízia „slovenskej hviezdičky na európskej vlajke a slovenskej stoličky pri európskom spoločnom stole". Už vo februári 1990 (!) na ustanovujúcom sneme predseda KDH povedal: „Sme za to, aby Slovensko pri budúcej integrácii vystupovalo ako samostatný subjekt."  V auguste a viackrát neskoršie to KDH ostro vytýkal vtedajší koaličný partner VPN a premiér Vladimír Mečiar. KDH konzistentne ponúkalo predstavu o rovnocennom a hrdom Slovensku integrovanom do Európskych spoločenstiev súčasne s Českou republikou, ale aj s Poľskom a Maďarskom. Tak sa aj nakoniec stalo. Ale nebolo to tak jednoduché. Sen o slobodnom a európskom Slovensku sa stal skutočnosťou len vďaka náročnému zápasu o demokraciu s podporou občanov.  V roku 1996 ma Václav Klaus, vtedy predseda ODS, v jednom osobnom rozhovore nástojčivo presviedčal, že on proces rozdelenia federácie spája hlavne s dvomi menami: Ján Čarnogurský a Michal Kováč (v tom čase predseda FZ ČSFR)...

Dnes je Slovenská republika plnoprávnym členom Európskej únie a NATO. To nás všetkých pozýva k zodpovednosti za ďalší vývoj našej domoviny a spoločnej Európy. Únia nepotrebuje centralizáciu, ale rešpektovanie princípu subsidiarity a dôsledné dodržiavanie vlastných pravidiel a dohôd, čo posilní jej akcieschopnosť a obnoví jej vnútornú a vonkajšiu dôveru.

Kresťanskí demokrati podporovali a podporujú štátnosť  ako cestu budovania spravodlivého a solidárneho Slovenska pre ľudí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štátne mapy za milióny Únia nežiadala, vymyslelo si ich Slovensko

Projekt systému dopravných informácií bol schválený na Slovensku skôr, ako o ňom hovorila Únia.

KOMENTÁRE

Ako sa môže Andrej Danko stať premiérom

Danko je ako generátor náhodných slov nevyspytateľný.

TECH

Čili papričky môžu ľuďom predlžovať život

Štúdia naznačuje, že červené čili znižuje úmrtnosť.


Už ste čítali?